شرکت یزد سفالین

سقف دال بتنی

دال بتنی نوعی سقف می باشد که به صورت یکپارچه در آن از مصالحی مانند بتن و فولاد ساخته می شود. از این دال برای ساخت انواع سازه با کاربردهای مختلف و ساخت عرشه انواع پل و کف سازی ها استفاده می گردد و اجزای تشکیل دهنده آن بتن و میلگرد هستند. از این نمونه بیشتر جهت استفاده در سقف طبقات استفاده می شود و ضخامت آن بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر می باشد. دال هایی که ضخامت کمتری دارند به عنوان سنگ فرش استفاده می شوند.

ساخت دال بتنی:
دال بتنی یا در محل پروژه و یا به صورت پیش ساخته آماده سازی می شود. نحوه آماده سازی آن در محل پروژه توسط قالب هایی که خمیر بتن در آن ها ریخته می شود صورت می پذیرد. قبل از بتن ریزی یکسری میلگردهای تقویتی در قالب قرار داده می شود و توسط وسایل پلاستیکی نگه داشته می شوند. این کار باعث می گردد تا میلگردها به صورت کامل توسط بتن پوشش داده شوند.

قالب هایی که در دال بتنی استفاده می گردند از جنس صفحات پلاستیکی، فولادی و یا چوب می باشند. برای ساخت پروژه هایی که کیفیت کار در آن ها از اهمیت بالایی برخوردار هست، قالب های فولادی و پلاستیکی استفاده می شود.

در برخی مکان ها نیز مانند دال های کف ساختمان که با دیوارهای پی و یا آجر احاطه شده اند نیازی به استفاده از قالب نمی باشد؛ زیرا دیوارها به عنوان کناره های سینی قالب عمل می نمایند.

برخلاف دال بتنی که در محل پروژه ساخته می شود، دال بتنی پیش ساخته در کارخانه تولید می شود و به محل اجرای پروژه منتقل می گردد. تکیه گاه دال در سازه باید ابعاد دقیقی داشته باشد تا دال های پیش ساخته به صورت صحیح در جای خود نصب گردند.